Medicinski piling
Trajanje posega: 20-30min
Čas okrevanja: odvisno od izbranega pilinga
Cena: 70-180 eur
V BB dermatologiji uporabljamo različne kisline različnih koncentracij za izvajanje kemičnih pilingov (glikolna kislina, mandelična kislina in salicilna kislina), preden pa se skupaj odločimo, kateri je najbolj primeren za vas je pomembno, da jih med seboj ločmo glede na njihovo jakost:
- Površinski pilingi: povzročijo luščenje poroženelo plasti kože. Uporabljajo se za odstranjevanje mrtvih celic povrhnjice, za povrnitev leska ter za izboljšanje strukture kože. Z zaščito kože pred UV žarki se lahko uporablja v katerem koli letnem času ali kot priprava kože pred drugimi posegi (npr. kombinaija z laserskim pomlajevanjem obraza). Gre za “lunch time”pilinge, kar pomeni, da je okrevanje po posegu takojšnje in ne potrebujete dodatnih ukrepov (dopust ipd).
- Srednje globoki pilingi: povzročijo luščenje epidermisa in superficialnega dermisa (prb. 1,5-2mm debeline kože). Primerni so za odpravljanja hiperpigmentacij na koži, brazgotin, zmanjšanje por ter površinskih gubic. Sodijo med intenzivnejše pilinge, ki povzročijo grobo luščenje. To traja vsaj 7 dni, pri čemer je potrebna redna domača nega, s pomočjo priporočenih izdelkov.
- Globoki pilingi: povzročijo luščenje epidermisa in najglobljih plasti dermisa (3-4mm). Uporabljajo se predvsem za gladenje srednje globokih in globokih gub (nad ustnicami ali periokularno), ter za zdravljenje globokih brazgotin po aknah. Povzroči intenzivno lučenje še teden dni po postopku. Po posegu zahteva redno nego v domačem okolju, potrebno je tudi redno spremljanje s strani zdravnika za zmanjšanje vnetja. Po posegu je potrebno krajše obdobje za vrnitev v normalno življenje.
Po vsakem pilingu je obvezno potrebno upoštevati navodila zdravnika in uporabljati zaščitni faktor (SPF 50).
KONTRAINDIKACIJE (kdaj postopka ne izvajamo):
- Nosečnice in doječe matere
- Intoleranca ali alergija na sestavine kemičnih pilingov
- Avtoimuna obolenja
- Pacienti na imunosupresivni terapiji
- Aktivni herpes simplex na obrazu
- Poškodovana koža na tretiranem področju
- Fotosenzitivnostna zdravila
- Fototipi kože, ki predstavljajo tveganje za hiperpigmentacije
- Prevelika pričakovanja in nesodelovanje pacienta